Напишите по английски . 1. в комнате есть стул? ...............in the room? 2. В комнате шесть стульев? .............in the room? 3. В комнате было два стула. ..............in the room. 4. В комнате не было стульев. ..............

Напишите по английски . 1. в комнате есть стул? ...............in the room? 2. В комнате шесть стульев? .............in the room? 3. В комнате было два стула. ..............in the room. 4. В комнате не было стульев. ...................in the room. 5. В комнате был стол? ...................in the room?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Is the chair in the room? Are there six chairs in the room? In the room were two chairs. In the room were not chairs. Was the table in the room?