Напишите по Английски текст на 3 минуты про водопад Вентас Румба

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Venta Rapid is awaterfall on the Venta River in Kuldīga, Latvia. It is the widest waterfall in Europe – 249 metres (817 ft) and up to 270 metres (886 ft) during spring floods. Its height is 1.80–2.20 metres (5.9–7.2 ft) and it changes depending on the water level in the river.