Напишите пожалуйста диалог на английском на тему еда !!!! СРОЧНО !

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
-Helllo.-Hello.-I am hungry, let's go to cafe.-Okay.-What do you want?-I would like a soup, porridge with meat and a cup of tea, and you?-I would like a borsch, porridge with cutlet, and a coffee cup.-Okay. The order will be soon. -Привет.-Привет.-Я проголодался,давай сходим в кафе.-Давай.-Что бы ты хотел?-Я бы хотел суп, кашу с мясом и чашку чая. А ты?-Я бы хотел борщ, кашу с котлетой и чашечку кофе.-Хорошо. Заказ будет скоро готов.
Гость
- Hi, - Hi, -I bored, let's cook something? - I do not mind that we prepare? - Let's try to bake a cake with strawberries? - I'm just glad that we need for this? - Soooo, strawberries, sugar, flour, eggs, and so on ... - Ok, let's go cook! - Let's go to!