Напишите пожалуйста на английском 5 правил как защитить себя на улице.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
You musn't walk alone at night. You must choose streets and places where there are a lot of people. You musn't talk to a stranger.  If you see a suspicious stranger, go to a near shop or a cafe.  You can use your bag, umbrella or boots with heels to beat a criminal.  You must cry loudly.