Напишите, пожалуйста, развернутый ответ. Минимум 3 предложения. What event would you recommend to organise in your school and why?

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
In my view, the best way to encourage students to be more active and sympathetic is to organise some charity events regularly. We live in the world full of people who need our help. So, I am strongly convinced that it is our moral duty to do our best in order to improve the situation.