Напишите существительные во множественном числе(не забудь об артикле и указательных местоимениях) A funny zebra That nice puppy A new city This grey mouse A nice man A big butterfly A funny baby A nice story A little child ...

Напишите существительные во множественном числе(не забудь об артикле и указательных местоимениях) A funny zebra That nice puppy A new city This grey mouse A nice man A big butterfly A funny baby A nice story A little child A big city A red fish A white sheep A white tooth A nice woman A strong man This postman That postman A big green fly A little foot A nice party That family This happy man A big grey wolf
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
A funny zebra - funny zabras That hice puppy - these nice puppies (буква y всегда меняется на ie, если добавляется окончание s) A nice man - nice men (некоторые слова во мн. ч. полностью изменят форму, а не только окончанием, см. ниже) A big butterfly - big butterflies A funny baby - funny babies A nice story - nice stories A little child - little children A big city - big cities A red fish - red fish (это слово и в ед.ч. и во мн.ч. имеет одну и ту же форму) A white sheep - white sheep (здесь так же) A white tooth - white teeth A nice woman - nice women A strong man - strong men This postman - these postmen That postman - those postmen A big green fly - big green flies (здесь fly это муха, а не летать) A little foot - little feet A nice party - nice parties That family - those families This happy man - these happy men A big grey wolf - big grey wolves