Напишите вопросы, используя указанные прилагательные в соответствующей степени сравнения. 1. Which is ________ (small) Great Britain of Russia? 2. Which is _________ (modern) Rio or Morocco? 3. Which is__________(large) Italy o...

Напишите вопросы, используя указанные прилагательные в соответствующей степени сравнения. 1. Which is ________ (small) Great Britain of Russia? 2. Which is _________ (modern) Rio or Morocco? 3. Which is__________(large) Italy or China? 4. Which is __________(cheap) London or New York? 5. Which is__________ (dangerous) mountain climb¬ing or motorcycle races? 6. Which is__________ (old) Windsor Castle or Buck¬ingham palace? 7. Which is___________(exciting) Australia or Canada? 8. Can you come to me_______ (early) than 10, please? 9. Have you anything a bit______ (cheap)? 10. Who is __________ (good) student in your Eng¬lish class?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Which is ________ (smaller) Great Britain of Russia? 2. Which is _________ (moderner/more modern) Rio or Morocco? 3. Which is__________(larger) Italy or China? 4. Which is __________(cheaper) London or New York? 5. Which is__________ (more dangerous) mountain climbing or motorcycle races? 6. Which is__________ (older) Windsor Castle or Buckingham palace? 7. Which is___________(more exciting) Australia or Canada? 8. Can you come to me_______ (earlier) than 10, please? 9. Have you anything a bit______ (cheaper)? 10. Who is __________ (the best) student in your English class?