Назавите несколько английских сокращённых слов. Например  doctor - doc

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
exam   examination maths   mathematics ad advertisement phone   telephone    flu influenza info onformation lab laboratory gym gymnasium mike microphone
Гость
promotion - promo information - info laboratory - lab professional - prof tablets - tabs examination - exam brother - bro gymnasium - gym mathematics - maths technolgy - tech bohemian - boho brassiere - bra comfortable - comfy