Небольшая биография о Тургеневе на английском языке. (15-20 предложений) Не сложная, чтобы можно было выучить.Мне нужно очень срочно. Даю 25 балов

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Turgenev, Ivan Sergeevich (1818-1883 gg.) The great Russian writer. Born in the city of Orel, in srednevozrastnoe a noble family. He studied at a private boarding school in Moscow, then in universities — Moscow, St. Petersburg, Berlin. Your literary way Turgenev began as a poet.The writer died on 22 August (3 September) in 1883 in Bougival, near Paris; buried at the Volkov cemetery in St. Petersburg. Death was preceded by more than a year and a half excruciating disease (cancer of the spinal cord).