Номера 5,7,8,9. помагите!!!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
5 Town,black,cold,tall,hot,sad,rainy,country,short,sunny,happy/ 7 I was home last Sunday 8 Past Simple                            Present Simple                            Future Simple yesterday                                 this year                                      next month      last week last year/year ago 9 ago week last tomorrow month yesterday
Гость
good-bad, country-town, white-black, hot-cold, big-small, short-tall, happy-sad, sunny-rainy I did my homework last Sunday. I made a snowman last Sunday. yesterday, last week, next month, last year, this year ago, week, last, tomorrow, month, yesterday