Нужен перевод предложений на английском: мальчик заболел мальчик долго думал папа сказал что все нормально мальчик успокоился

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
The boy got ill или sick The boy was thinking for a long time.. Father told him that everything is OK. или fine The boy calmed down.
Гость
the boy was ill the boys thought a long time father said that everything was good the boy was calm down