Нужно к каждому из этих предложений составить по 4 вопросительних предложений розличного типа 1)His son knows English weii 2)Our parents grow wheat 3)Peter saw them in the park 4)His parents will be at home after six 5)They are...

Нужно к каждому из этих предложений составить по 4 вопросительних предложений розличного типа 1)His son knows English weii 2)Our parents grow wheat 3)Peter saw them in the park 4)His parents will be at home after six 5)They are working in the garden
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Whose son knows English well? What does his son know well? Does his son know English well? His son knows English well, doesn’t he? По такому образцу( в первых 2-ух можно поменять вопросительные слова в других случаях). Удачи!