Нужно придумать небольшой рассказ на английском языке на тему: "Памятный день"! Помогите! Заранее спасибо, просто с английским не дружу)))) 60 баллов!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
  I want to tell you about my memorable day. My birthday is very good and interesting! We are go in cinema and cafe. Then go play in PsP. My friends have presented many sweets and toys. My parents have presented а new phone!