Нужно проверить правильно ли выполнен тест.   1. Укажите предложения, глаголы-сказуемые в которых стоят в Present Indefinite Passive.                 He is reading a book.                 I am a student.                 I was a...

Нужно проверить правильно ли выполнен тест.   1. Укажите предложения, глаголы-сказуемые в которых стоят в Present Indefinite Passive.                 He is reading a book.                 I am a student.                 I was asked at the lesson.                 +The books are given to the students every lesson.                 The house was built last year.                 +The text is translated by the student.         2. Укажите предложения, глаголы-сказуемые в которых стоят в Past Indefinite Passive.                 Many books for children will be published next year.                 +Many new houses were built in Moscow.                 She was reading a book.                 +The book was on the table in the morning.                 Was the work done in time?         3. Укажите предложения, глаголы-сказуемые в которых стоят в Future Indefinite Passive.                 +I shall be offered an interesting work.                 Many schools are built in our country.                 +Our laboratory will be provided with all necessary equipment.                 Rome was not built in a day.                 These devices were made in the USA.         4. Укажите предложение, содержащее правильный перевод предложения "Меня спрашивают преподаватели на уроке".                 I am asked by the teachers at the lesson.                 I ask the teacher at the lesson.                 +I asked the teachers at the lesson.                 I shall ask the teachers at the lesson.         5. Укажите глагол, который следует вставить. The work ______ done yesterday.                 am                 are                 is                 shall be                 +was                 were                 will be         6. The work ______ done tomorrow.                 am                 are                 is                 shall be                 was                 were                 +will be         7. The work ______ done every day.                 am                 are                 +is                 shall be                 was                 were                 will be         8. Укажите возможные краткие ответы на вопрос: "Was the work done by the students yesterday?".                 No, it isn't                 +No, it wasn't                 Yes, it is                 +Yes, it was         9. Укажите предложения, глаголы-сказуемые в которых стоят в Passive Voice.                 +He will be sent to the South in April.                 I was told an interesting story.                 It rained yesterday.                 +Many books for children will be published in our country in the nearest future.                 She dances well.                 The letter is interesting.                 +The newspapers were looked through yesterday morning.                 +The pupil will ask me about his test tomorrow.                 +The pupil will be asked at the next lesson.                 The weather is cold today.                 +This book was written by L. Tolstoy.         10. Из данных английских грамматических форм выберите ту, которую Вы употребили бы при переводе следующих предложений. Три новые пьесы были поставлены в этом театре в прошлом году.                 Are being staged                 Are staged                 Had staged                 +Were staged         11. Когда я приехал, в школе ставили новую пьесу.                 Had been staged                 Was being staged                 Was staged                 +Was staging                 Will be staged         12. Ежегодно в нашей школе ставится новый спектакль.                 Are being staged                 +Had staged                 Is staged                 Were staged         13. Эта пьеса будет поставлена к Новому году.                 Is being staged                 +Will be staged                 Will have been staged         14. Сейчас ставится одна из пьес Шекспира.                 +Is being staged                 Is staged                 Is staging                 Staged         15. Эту пьесу поставили, когда я приехал сюда.                 Had been staged                 +Has been staged                 Staged                 Was staged         16. Эта пьеса будет поставлена в следующем месяце.                 Will be staged                 Will have been staged                 Will have staged                 +Will staged         17. Эту пьесу поставили в этом году.                 +Has been staged                 Has staged                 Is staged                 Was staged
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Нужно проверить правильно ли выполнен тест.   1. Укажите предложения, глаголы-сказуемые в которых стоят в Present Indefinite Passive.                 +The books are given to the students every lesson.                 +The text is translated by the student.  2. Укажите предложения, глаголы-сказуемые в которых стоят в Past Indefinite Passive.                 +Many new houses were built in Moscow.                 Was the work done in time?  3. Укажите предложения, глаголы-сказуемые в которых стоят в Future Indefinite Passive.                 +I shall be offered an interesting work.                 +Our laboratory will be provided with all necessary equipment.  4. Укажите предложение, содержащее правильный перевод предложения "Меня спрашивают преподаватели на уроке".                 I am asked by the teachers at the lesson.  5. Укажите глагол, который следует вставить. The work ______ done yesterday.                 +was    6. The work ______ done tomorrow.                 +will be 7. The work ______ done every day.                 +is  8. Укажите возможные краткие ответы на вопрос: "Was the work done by the students yesterday?".                 +No, it wasn't                 +Yes, it was  9. Укажите предложения, глаголы-сказуемые в которых стоят в Passive Voice.                 +He will be sent to the South in April.                              +Many books for children will be published in our country in the nearest future.                 +The newspapers were looked through yesterday morning.                 +The pupil will be asked at the next lesson.                 +This book was written by L. Tolstoy. 10. Из данных английских грамматических форм выберите ту, которую Вы употребили бы при переводе следующих предложений. Три новые пьесы были поставлены в этом театре в прошлом году                  +Were staged 11. Когда я приехал, в школе ставили новую пьесу.                 Was being staged 12. Ежегодно в нашей школе ставится новый спектакль.                 Is staged 13. Эта пьеса будет поставлена к Новому году.                             +Will be staged 14. Сейчас ставится одна из пьес Шекспира.                 +Is being staged 15. Эту пьесу поставили, когда я приехал сюда.                 Had been staged  16. Эта пьеса будет поставлена в следующем месяце.                 Will be staged 17. Эту пьесу поставили в этом году.                 +Has been staged