Нужно сочинение на английском языке на тему как я с мамой ходил в большой универмаг(с переводом)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
one day me and my mom went to a big store.There was a lot of:garment shops,computer shops and eatery.We went to magasin dishes.There I saw a large porcelain vase,and gazed almost lost my mom.( однажды я со своей мамой пошел в большой магазин.Там было много всего:одежные магазины,компьютерные магазины,и просто забегаловки.Мы пошли в магащин посуды.Там я увидела большую фарфоровую вазу,загляделся и чуть не потерял маму.)
Гость
I went to big shop with my mum yesterday . There were many clothes. These is headgear , footwear , accessory , jewelry . We bought jeans , t-shirt , sweatshirt , tie - for me . And dress , sandals , heeled shoes - for my mom . There were expensive clothes .