Нужно составить вопросы или предложения из слов (в зависимости от знака в конце предложения).

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) We often learn grammar and write grammar tests. 2) Do you translate from English sentences into Russian? 3) Do you learn many poems by heart? 4) Do you do well in Maths? 5) Does he prompt you or copy at the lesson? Пожалуйста