Образуйте причастия 1, 2 от следующих глаголов. Образец: make – making, made 1. to wash 6. to write 2. to buy 7. to demonstrate 3. to sell 8. to show 4. to throw 9. to translate 5. to develop 10. to teach

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
wash- washing, washed write- writing, written sell- selling, sold show- showing, shown throw- throwing, thrown translate- translating, translated develop- developing, developed teach- teaching, taught