Обведи is или are и допиши предложения.1) There is/ are 17 мальчик 2) There is/ are 1 собака 3) There is/ are 12 качели 4) There is/ are 18 дома 5) There is/ are 14 девочка.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) There are seventeen boys. 2) There is one dog. 3) There are twelve swings. 4) There are eighteen houses. 5) There are fourteen girls.