Очень НУЖНО. Помогите пожалуйста. Можно 3 не писать. Главное 1 ,2 и 4 II. Составьте ситуации, используя следующие слова и словосочетания. 1. to travel on business, by train, to take a lot of time, to fly 2. to travel by sea, to...

Очень НУЖНО. Помогите пожалуйста. Можно 3 не писать. Главное 1 ,2 и 4 II. Составьте ситуации, используя следующие слова и словосочетания. 1. to travel on business, by train, to take a lot of time, to fly 2. to travel by sea, to feel bad, not to enjoy the journey 3. to go to the Far East, to pass through, a pleasant journey, to see the Pacific, to write to 4. Lake Baikal, to be situated, deep, to be famous for its beauty
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1). I needed to travel to my business ,I chooses to fly ,because traveling by train takes a lot of time 2)Last summer I traveled through the sea ,I felt bad and sick.So I didn't enjoyed journey. 3)we saw Pacific Ocean ,we passed through and went to the far east .It was a pleasant journey ,I will write the story about it 4)Lake Baykal Is very deep , boats need to be situated very deep in order to touch the bottom .Lake Baykal is also famous for its beauty