Очень вас прошу помогите с английским: Поставьте предложения в отрицательную форму, задайте общий вопрос: 1 I read newspapers every morning. 2 My friend learns German. 3 I finished my work at 5 yesterday. 4 The lecture will be...
Очень вас прошу помогите с английским:
Поставьте предложения в отрицательную форму, задайте общий вопрос:
1 I read newspapers every morning. 2 My friend learns German. 3 I finished my work at 5 yesterday. 4 The lecture will be very interesting. 5 Joan is skating now. 6 Mother was cleaning my room when I came back.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Do i read newspapers every day?
Does my friend learn..?
Do i finish my ,,,?
Will the lecture be ...?
Is Joan skating now?
Was mother cleaning...?