Определите в них видо-временные формы глаголов и укажите их инфинитив; укажите за?

Определите в них видо-временные формы глаголов и укажите их инфинитив; укажите за??ог 1. The Oxford Polytechnic Institute is more than 50 years old. 2. Oxford came into existence as a trading town. 3. This town grows from day to day.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. is - pres simp active - to be 2. came - past simp act - to come 3. grows - pres simp active - to grow