Определите видо-временную форму глагола и задайте 4 типа вопросов к предложению: He was late for the classes yesterday.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
was late -образовано от выражения to be late Past Simple , Active When was he late for the classes ? Who was late for the classes ? Where was he late yesterday ? Was he late or came early yesterday?