(Оставьте верный вариант, неправильный –удалите) Are you speaking English?/Do you speak English? – Yes, a little. Sometimes we’re going/we go to the country house at weekends. It’s not a good day today. It is raining/It rains. ...

(Оставьте верный вариант, неправильный –удалите) Are you speaking English?/Do you speak English? – Yes, a little. Sometimes we’re going/we go to the country house at weekends. It’s not a good day today. It is raining/It rains. How often do you have/are you having holidays at school? Sue is a writer. She is writing/writes books for children.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Do you speak We go to the country It is raining How often do you have She writes books(тут я не очень уверена,она их пишешь постоянно изо дня в день,значит это должно быть Present Simple)