Отметьте неверно оформленные грамматически предложения. 1)Jill is speaking five languages. 2)I hate big cities. 3)My brother is smoking 20 cigarettes a day. 4)Does that hotel expensive? 5)Has David got any brothers or ...

Отметьте неверно оформленные грамматически предложения. 1)Jill is speaking five languages. 2)I hate big cities. 3)My brother is smoking 20 cigarettes a day. 4)Does that hotel expensive? 5)Has David got any brothers or sisters? 6)He doesn't like ballroom dancing.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 )Jill is speaking five languages.  - неверно speaks 2)I hate big cities.  - верно 3)My brother is smoking 20 cigarettes a day.  - неверно, надо smokes 4)Does that hotel expensive? неверно, надо Is the hotel... 5)Has David got any brothers or sisters?  - верно 6)He doesn't like ballroom dancing. - верно