Памагити 1)Заполни пропуски в условных предложениях 1-го типа , используя данные глаголы: Give, finish, be, not go, win a)If Tom does not go to Bella’s party, sne ..... angry b)If you have time tommorow, ...... you ..... me a c...

Памагити 1)Заполни пропуски в условных предложениях 1-го типа , используя данные глаголы: Give, finish, be, not go, win a)If Tom does not go to Bella’s party, sne ..... angry b)If you have time tommorow, ...... you ..... me a call c)If Dad ..... his work early, we will go for a walk d)If I ..... first prize ,i will go on trip to Egypt e)If you ..... to bed now , you will be tired tommorow Тому кто ответил печенек и удачи. Заранее спасибо.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
a) will be b) give me a call/I will give you a call c) finishes d) win e) does not go