Passive voice. Нужно определить в каком времени предложение находится 1.The window was broken. * 1)Present Simple 2)Present Continuous 3)Past Simple 4)Past Continuous 5)Present Perfect 6)Future Simple 7)Modals 2.The kidnappers ...

Passive voice. Нужно определить в каком времени предложение находится 1.The window was broken. * 1)Present Simple 2)Present Continuous 3)Past Simple 4)Past Continuous 5)Present Perfect 6)Future Simple 7)Modals 2.The kidnappers have been arrested. * 1)Present Simple 2)Present Continuous 3)Past Simple 4)Past Continuous 5)Present Perfect 6)Future Simple 7)Modals 3.Taking pictures is not allowed. * 1)Present Simple 2)Present Continuous 3)Past Simple 4)Past Continuous 5)Present Perfect 6)Future Simple 7)Modals 4.The theatre may be closed down. * 1)Present Simple 2)Present Continuous 3)Past Simple 4)Past Continuous 5)Present Perfect 6)Future Simple 7)Modals 5. A number of reporters will meet the professor at the airport. * 1)Present Simple 2)Present Continuous 3)Past Simple 4)Past Continuous 5)Present Perfect 6)Future Simple 7)Modals
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)3; 2)5; 3)1; 4)7; 5)6