Past simple 9 предложений отрицательные положительные и вопросительные

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. She didn't go to the shop yesterday. 2. He didn't do his homework two hours ago. 3. I didn't want to go home yesterday. 4. I helped my mother some minutes ago. 5. I made it from wood two weeks ago. 6. I recieved my parcel a year ago. 7. Did you help your sister with homework yesterday? 8. Did they go to the cinema yesterday? 9. Did you send a letter to grandmother two days ago?