Переделай предложения по образцу: She watches TV every day.- Yesterday she watched TV too Помогите пожалуйста....

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. We wash out hands every day. - Yesterday we washed (to wash - washed) our hands too. 2. I go to school every morning. - Yesterday I went (to go - went) there too. 3. She waters flowers every day. - Yesterday she watered (to water - watered) flowers too. 4. My cat catches a mouse every day. - Yesterday my car caught (to catch - caught) a mouse too. 5. I see my friends every day. - Yesterday I saw (to see - saw) my friends too.