Перепишите и переведите предложения на русский язык. Подчеркните модальные глаголы. 1. I looked everywhere for the book but I couldn’t find it. 2. I think the government should do more to help homeless people. 3. The windows ...

Перепишите и переведите предложения на русский язык. Подчеркните модальные глаголы. 1. I looked everywhere for the book but I couldn’t find it. 2. I think the government should do more to help homeless people. 3. The windows are very dirty. I must clean them. 4. I can look through the newspapers if you need it.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Я искал книгу везде, но не мог ее найти. 2. Я считаю, что правительство должно делать больше, чтоб помогать бездомным людям. 3. Окна очень грязные. Я должен вымыть их.