Перепишите следующие предложения, найдите в них инфинитив и переведите на русский язык: 1. This area is big enough to cultivate these vegetables. 2. . It is important for agriculture to solve this problem now 3. To provide b...

Перепишите следующие предложения, найдите в них инфинитив и переведите на русский язык: 1. This area is big enough to cultivate these vegetables. 2. . It is important for agriculture to solve this problem now 3. To provide big cities with products is very important. 4. I can show you the books to be taken from the library 5. To keep the instruments in order we must place them in instrument-box.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. to cultivate - культивировать 2. to solve - решать 3. to provide - обеспечивать, снабжать 4. to be - быть 5. to keep - содержать
Гость
1. Эта зона является достаточно большой, чтобы выращивать эти овощи.  2. . Важно для сельского хозяйства, чтобы решить эту проблему сейчас  3. Для предоставления больших городах с продуктами-это очень важно.  4. Я могу показать вам книги, взятые из библиотеки  5. Чтобы держать инструменты в порядке, мы должны поместить их в прибор-коробка. 1. to cultivate 2.  to solve 3. To provide 4. tо be taken 5.  to keep