Перепишите следующие предложения, вставив вместо точек глагол to be. Следите за согласованием глагола-связки с подлежащим в лице и числе: Ann … a woman. Ben … a man. Dick and Peter … men. They … our friends. I … a man. We … ...

Перепишите следующие предложения, вставив вместо точек глагол to be. Следите за согласованием глагола-связки с подлежащим в лице и числе: Ann … a woman. Ben … a man. Dick and Peter … men. They … our friends. I … a man. We … women. Our house … in front of the tower. These cities … in England. The tower … near the hospital. Our bridge … wide.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Ann is  a woman. Ben is a man. Dick and Peter are men. They are our friends. I am  a man. We are  women. Our house are  in front of the tower. These cities are  in England. The tower is near the  hospital. Our bridge is  wide.