Переведи в косвенную речь повелительные предложения. Mother told Jane: “Tidy up your room immediately”. The doctor recommended: “Don’t overwork and get at least 8 hours of sleep for two weeks”. The boss ordered: “Get this repor...

Переведи в косвенную речь повелительные предложения. Mother told Jane: “Tidy up your room immediately”. The doctor recommended: “Don’t overwork and get at least 8 hours of sleep for two weeks”. The boss ordered: “Get this report ready by next Monday!”
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Mother told Jane to tidy up her room immediately. The doctor recommended not to do overwork and to get at least 8 hours of sleep for two weeks. The boss ordered to get...
Гость
Mother told Jane to tide up her room immediately. The doctor recommended not to overwork and get at least 8 hours of sleep for two weeks. The boss ordered to get that report ready by the following Monday.