Переведи в косвенную речь Tom: "No, it isnt and I don't want to watch it!"Mary: "What do you want to do?"Tom: "I want to read a Biology book" выделю лучший ответ

Переведи в косвенную речь  Tom: "No, it isnt and I don't want to watch it!" Mary: "What do you want to do?" Tom: "I want to read a Biology book" выделю лучший ответ
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Tom said it wasn't and he didn't want to watch it. Mary asked what he wanted to do. Tom said he wanted to read a Biology book.
Гость
Tom said it wasn't and he didn't want to watch it. = Том сказал, что он не хочет смотреть его. Mary asked what he wanted to do. = Мэри спросила, что он хочет делать. Tom answered he wanted to read a Biology book. - Том ответил, что он хочет почитать учебник по биологии.