Переведите: 2. May I have some milk, please? Of course, there is a lot of milk left in the fridge. 3. May i take some of the lemon sweets, please? Yes, but i'm afraid there aren't many left. 4. Can i have a cup of tea, plea...

Переведите: 2. May I have some milk, please? Of course, there is a lot of milk left in the fridge. 3. May i take some of the lemon sweets, please? Yes, but i'm afraid there aren't many left. 4. Can i have a cup of tea, please? Of course, there are a lot of teabags in the cupboard. 5. Where are the chocolates? Here, but i'm afraid there aren't many left. 6. May l have some more cheese, please? Yes, but i'm afraid there isn't much left. срочно
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2. Можно мне немного молока, пожалуйста? - Конечно, в холодильнике осталось еще много молока. 3. Можно мне взять чуть-чуть от лимонного сладкого, пожалуйста? - Да, но я боюсь, что там осталось не очень много от того. 4. Можно мне чашечку чая, пожалуйста? - Конечно, есть еще много чайных пачек в шкафу. 5. Где шоколадные плитки? - Вот они, но я боюсь, что остались немногие. 6. можно мне немного сыра, пожалуйста? - Да, но я боюсь, осталось немного.