Переведите это на английский(только правильно, мне нельзя ошибаться). Нужно еще выбрать правильно home or house. HELP ME

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
they are living in a large house in end of this street. then you usually go home? "is anyone home?"-asks girl, then she entry in a house.on both sides of the street stretched unusual houses.time to go home.already late.it's their house? вроде как то так