Переведите на англ!без переводчика,пожалуйста )во первых ,Я люблю школу, потому что я получаю новые знания, здесь есть мои друзья и я с ними общаюсь. Получаю навыки общения, получаю опыт.Учусь как себе вести в разных ситуациях...

Переведите на англ!без переводчика,пожалуйста )во первых ,Я люблю школу, потому что я получаю новые знания, здесь есть мои друзья и я с ними общаюсь. Получаю навыки общения, получаю опыт.Учусь как себе вести в разных ситуациях. У меня нет самого трудного дня недели, потому что я считаю неправильным выбирать какой то день ,потому что все дни разные,и ничего не случается одинакового.Тем более в 9 классе все дни недели трудные,потому что идет подготовка к экзаменам. В моей школьной жизни я бы хотела изменить,наверное,чтобы я была более собранной,не ленилась.Было бы хорошо,если будут задавать меньше домашнего задания,так как очень сильно устаешь в школе,а тебе надо делать огромную кучу домашнего задания
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I love school because I get new knowledge,there are my friends and I talk with them. I receive communication skills,I get opyt.Uchus how to conduct themselves in different situations.I have the most difficult day of the week, because I think it is wrong to choose a certain day, because every day is different and nothing happens odinakovogo.Tem more in grade 9 all days of the week is difficult, because there is a preparation for the exams.In my school life, I would like to change, perhaps, that I was more collected, would not lenilas.Bylo well, if they ask less homework, as very tired at school, and you have to do a huge pile of homework
Гость
I love school because I get new knowledgehere are my friends and I communicate with them. Get skills, receive experience.Learn how to act in different situations.I have the hardest day of the week because I think it is wrong to choose a day ,because all days are different,and nothing happens the same.Especially in grade 9, all days of the week difficult because there is a preparation for the exams.In my school life I'd like to change,perhaps,that I was more collected,not lazy.It would be nice if they set less homework because I get very tired at school and you have to do a huge pile of homework.