Переведите на английский 1)Почему много внимания уделяется воспитанию детей?2)Почему было решено продлить срок среднего образования?3)Как будет проходить приём в вузы?4)В каком веке система образования сталкивается с проблемами?

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Why do a lot of attention is paid to the education of children? 2) Why was it decided to extend the term of secondary education? 3) How will the reception in high schools? 4) In which century education system is facing problems?
Гость
Why much attention is paid to the education of children? Why it was decided to extend the term of secondary education? How will the admission to higher education institutions? In what centuary the system of education faces challenges?