Переведите пожалуйста Например,to ask - asking (спрашивающий, спрашивая) to read, to translate, t

Переведите пожалуйста Например,to ask - asking (спрашивающий, спрашивая) to read, to translate, to speak, to answer, to stand, to go, to watch, to study, to leave, to do, to specialize, to make, to take, to lead, to retreat.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
To read - reading (читающий,читая) to translate - translating (переводившийся, переводя) to speak - speaking ( говорящий, говоря) to answer- answering ( отвечающий, отвечая) to stand - standing (стоящий, стоя) to go - going ( идущий, идя) to watch - watching (смотрящий, смотря) to study - studeing (учащий, уча) to leave - leaving (покидающий, покидая) to do - doing (делающий, делая) to specialize - specializing (специализируещий, специализируя) to make - making (сделающий, сделая) to take - taking (берущий, брать) to lead - leading (ведущий,ведя) to retreat - retreating( отступающий, отступы)