ПЕРЕВЕДИТЕ ПОЖАЛУЙСТА NATIONAL TOM SAWYER DAYS What do Tom Sawyer and jumping frogs have in common? Stories about both of the

ПЕРЕВЕДИТЕ ПОЖАЛУЙСТА NATIONAL TOM SAWYER DAYS What do Tom Sawyer and jumping frogs have in common? Stories about both of them were created by one man: Mark Twain. Born Samuel Clemens (Mark Twain was his pen name), Twain was 4 when his family moved to Hannibal, Missouri, located on the west bank of the Mississippi. Twain grew up there and was fascinated with life along the river -- the steamboats, the giant lumber rafts, and the people who worked on them. "The Celebrated Jumping Frog of Calaveras County" is one of Twain's best-loved short stories, and The Adventures of Tom Sawyer is one of his most famous novels. Both these works are celebrated by events held during National Tom Sawyer Days every fourth of July. The boy in the photo entered his frog in the jumping contest. There's also a fence-painting contest to see who can paint the fastest. The idea for this contest comes from a scene in Tom Sawyer, in which Tom has been told to paint the fence in front of the house he lives in. It's a beautiful day, and he would rather be doing anything else. As his friends walk by, he convinces them it's fun to paint, and they join in the "fun." By the end of the day, the fence has three coats of paint! Although the story of Tom Sawyer is fiction, it's based on fact. If you go to Hannibal, you'll see the white fence, which still stands at Twain's boyhood home.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
НАЦИОНАЛЬНЫЕ ДНИ ТОМА СОЙЕРА Что делать Тома Сойера и прыжки лягушек имеют в общем? Рассказы о них обоих были созданный одним человеком: Марк Твен. Родился Сэмюэл Клеменс (Марк Твен был его литературный псевдоним), Твен было 4, когда его семья переехала в Ганнибал, штат Миссури, расположенном на западном берегу реки Миссисипи. Твен вырос там и был очарован жизнью вдоль реки-пароходы, гигантские пиломатериалы плоты, и люди, которые работали на них. "Знаменитая Прыгающая Лягушка графства Калаверас из" Твен является одним из самых любимых коротких истории, и Приключения Тома Сойера-это одна из его самых известных романов. Оба эти произведения отмечают мероприятиях, проводимых в национальные дни Тома Сойера каждое четвертое июля. Мальчик в фотография вошла в его лягушка прыгает в конкурсе. Там же забор-конкурс живописи, чтобы увидеть, кто может краска самый быстрый. Идея этого конкурса идет со сцены в Тома Сойера, в которой у Тома есть сказали покрасить забор перед домом в котором он живет. Это прекрасный день, и он предпочел бы делать что-либо другое. Как его друзья гулять, он убеждает их, это весело, чтобы краска, и они вступят в "приколы". К концу дня забор имеет три слоя краски! Хотя история Тома Сойера-это вымысел, основанный на фактах. Если вы идете Ганнибал, вы будете видите белый забор, который до сих пор стоит у Твена-дом детства.