Переведите пожалуйста на английский 10-17 предложений. Пожалуйста, заранее спасибо:)))

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Glad to meet you!I read all your articles.I did not yet read a newspaper.Did you bting another book to me?-No,I come after your advice.How many times were you already in London?I know that you rode to London last year.Were you recently visited by your grandchild?-Yes,he come this afternoon.Helen gave to me very a interesting film on pasr week,but I did not yet look him.