Переведите, пожалуйста, предложения! Буду очень благодарна!!! (На мои записи не смотреть)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
4.Are you working?-Yes,I am 5.Is he working?- No,he is a teacher 6.My brother is not studying.He is working. 7.Are you wearing glasses?/do you wear glasses? 8.Are you helping people/Do you help people? 9.Is he like reading fairy tales?/Does he like reading fairy tales? 10.My sister is not reading books./My sister does not like read books.