Переведите, пожалуйста, в косвенную речь. 1) My mother reminded: "Don't forget your keys". 2) "Do you kike reading?", asked Linda. 3) "What is your favourite film?", asked Steve. 4) Martin said: "We had a wonderful party yester...

Переведите, пожалуйста, в косвенную речь. 1) My mother reminded: "Don't forget your keys". 2) "Do you kike reading?", asked Linda. 3) "What is your favourite film?", asked Steve. 4) Martin said: "We had a wonderful party yesterday" 5) Tom said to us: "This film is worth seeing".
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
My mother reminded me not to forget my keys. Linda asked me if I liked reading. Steve asked me what my favourite film was. Martin said that they had had a wonderful party the day before. Tom told us that film was worth seeing.