Переведите , прошу(((( Only around 100 import trades have been made. They have to go through Cuba’s state import body. “I hoped that within a year there’d be a dozen export agents in Miami, but we haven’t really seen that,” sa...

Переведите , прошу(((( Only around 100 import trades have been made. They have to go through Cuba’s state import body. “I hoped that within a year there’d be a dozen export agents in Miami, but we haven’t really seen that,” says an American official. Instead, Cuban entrepreneurs continue to rely on what one calls “the Samsonite market”—carrying supplies home in their luggage.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Было сделано всего около 100 импортных сделок. Они должны пройти через государственный импорт Кубы тела. “Я надеялся, что через год там будет десяток экспортных агентов в Майами, но мы еще не видели”, - говорит американский чиновник. Вместо этого, кубинские предприниматели по-прежнему полагаются на то, что один называет “рынок Самсонайт”—балансовой принадлежности дома в багаж.