Переведите текст: It is the world's largest island and its smallest continent. The continent is south of the Equator. Much of land is a useless desert. Great desert cover nearly 2,000,000 square kilometers. Most of the contine...

Переведите текст: It is the world's largest island and its smallest continent. The continent is south of the Equator. Much of land is a useless desert. Great desert cover nearly 2,000,000 square kilometers. Most of the continent is sunny most of the year. It's population is very small (only 0.3% of the world's population) for such a huge country. Many people live far away from tows in the outback. Severe drought floods and cyclones happen very often on the continent. The people suffer from limited fresh water.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Это самый большой остров и самый маленький континент в мире. Континент находится к югу от Экватора. Большая часть территории - это бесполезная пустыня. Великая Пустыня занимает почти два миллиона квадратных километров. Большая часть континента солнечная большую часть года. Его (континента в смысле) население очень маленькое (всего 0.3% от населения земли) для такой огромной страны. Многие люди живут далеко от городов в малонаселенных, необжитых районах. Сильные засухи, наводнения и циклоны случаются очень часто на этом континенте. Люди страдают от нехватки пресной воды.