Переведите в косвенную речь The teacher said to the students: “Close your books and start working on the composition”. J

Переведите в косвенную речь The teacher said to the students: “Close your books and start working on the composition”. Jane said: “Ann, could you please lend me some money till Saturday?” Tim said: “Let’s go to the cinema”. Mother said to us: “Do not go out without your coats on”. The lieutenant said to the soldiers: “Don’t talk while marching!” Alex said: “John, pass me the bread, please”. Angela said: “What about going for a long walk tonight?” The doctor said to Chris: “Don’t stay outdoors for too long.” Dad said: “Kathryn, don’t tease your sister!” Mary said: “Will you please hold the door open for me, Andy?”
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Учитель сказал ученикам: “закройте книги и начала работу над песней”. Джейн сказала: “Энн, не могли бы вы одолжить мне немного денег до субботы?” Тим сказал: “пойдем в кино”. Мама говорила нам: “не выходи без пальто.” Лейтенант говорит солдатам: “не разговаривай во время маршей!” Алекс сказал: “Джон, передай мне хлеб, пожалуйста”. Анжела сказала, “а собираясь на длительную прогулку сегодня вечером?” Врач сказал Крису: “не стойте на улице слишком долго.” Папа сказал: “Кэтрин, не дразни сестру!” Мария сказала, “пожалуйста, держите дверь открытой для меня, Энди?”