ПЕРЕВЕДИТЕ We’ve all seen the kerchief scarf glamorously wrapped around the neck and over the head—looks memorably mastered by the grea

ПЕРЕВЕДИТЕ We’ve all seen the kerchief scarf glamorously wrapped around the neck and over the head—looks memorably mastered by the great Grace Kelly. And as we saw on the Fall runways, from Loewe to Louis Vuitton, designers took cues from the Princess of Monaco, discovering fresh takes on the eternally and effortlessly chic accessory. While Michael Kors opted for a beautiful twill, casually knotted in a flouncy bow at the neckline, Joseph Altuzarra wound it up with paisley-printed silk squares woven though silver links of a satchel strap. “I imagine a woman finding an old scarf in her closet,” Altuzarra said of his Fall collection, which drew on a relaxed, bohemian attitude. “She then ties it around her waist or bag in an easy and nonchalant way.”
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Мы все видели платочек, который выглядит впечатляюще , гламурно повязанный шикарной Грейс Келли на шее или вокруг головы . И, как мы видели на осенних на подиумах, салоны, начиная от Лоеве и до Луи Виттона, взяли этот тренд у принцессы Монако, бросив свежий взгляд на этот вечный, простой и в то же время шикарный аксессуар. Если Майкл Корс выбрал небрежную повязку на шею из красивой саржы с пышным бантом, то Джозеф Альтузарра повязал её шёлком с рисунком квадратиками от Пейсли, продетым через петельки из серебристой тесьмы. "Я представляю себе женщину, которая находит старый платочек в своём шкафу," сказал  Альтузарра о своей осенней коллекции, основанной на томной богемности. "А затем  легко и небрежно повязывает его вокруг талии или завязывает на сумочке."