Перевести и составить 5 предложений с любыми из этих слов.1) keen on2)join3)trips4)present5)plays6)have fun7)literature8)novels9)exchange10)mad about11)print

Перевести и составить 5 предложений с любыми из этих слов. 1) keen on 2)join 3)trips 4)present 5)plays 6)have fun 7)literature 8)novels 9)exchange 10)mad about 11)print
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) keen on увлекаться чем-то 2)join присоединяться 3)trips путешествия 4)present подарок 5)plays игры 6)have fun развлекаться 7)literature литература 8)novels  романы 9)exchange обмен 10)mad about быть помешанным на чем-то 11)print печатать I am keen on literature. I like novels and detectives. The best present for me is a book. I am mad about reading books. I like having fun with my friends.
Гость
1) keen on - очень хотеть 2) join - вступить 3) trips - поездки 4) present - представлять 5) plays - пьесы 6) have fun - веселиться 7) literature - литература 8) novels -  романы 9) exchange - обмен 10) mad about - рассвирепеть 11) print - печать 1) I am keen on joining your team anf going on trips round the country. 2) I am happy to present my new plays - have fun ahatching them. 3) Literature is not only novels but poetry, too. 4) The exchange rate is not good now. 10) He is mad about not having his new book printed.