Перевести на английский и сделать маленькие предложения с этими словами 1.тебе о?

Перевести на английский и сделать маленькие предложения с этими словами 1.тебе о??олжили 2.им заплатили 3.ему сказали 4.мне предложили 5.ей отказали 6.вас попросили 7.им отослали 8.нам дали 9.тебе разрешили 10.им показали
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1you were lent= You were lent a bicycle. Please, give it back. 2they were paid=They were paid their salary. 3he was told=He was told not to come. 4I was offered=I was offered a new job. 5She was refused=She was refused benefits(for being too healthy). 6you were asked=You were asked to be quiet! 7They were sent=They were sent a letter. 8we were given=We were given excellent presents. 9you were allowed=You were allowed to play in the garden. 10they were shown=They were shown a very good film.