Перевести предложения и поставить вопросы общий вопрос социальный,  альтернативный, и  отрицательный  вопрос                                                                                                                Хлопці ...

Перевести предложения и поставить вопросы общий вопрос социальный,  альтернативный, и  отрицательный  вопрос                                                                                                                Хлопці люблять  грати в футбол.   Моя подруга любить грати  в шахи
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Guys like to play football Why guys like to play football? (Специальный) Why guys don't play baseball? (Вроде как отрицательный) Guys playing football or hide n seek? (альтернативный)
Гость
Boys like to play chess.  Do boys like to play chess? What does boys like to play? Boys like to play chess, don't they? Do boys like to play chess or play with dolls? (написала еще разделительный вопрос, его нет в списке, но на всякий случай... ) Don't boys like to play chess? My friend likes to play chess. Does my friend like to play chess? What does my friend like to play? Does my friend or my brother like to play chess? My friend likes to play chess, doesn't he? /doesn't she?  (разделительный вопрос) Doesn't my friend like to play chess?