Перевидите в косвенную речь СрочНо 1-i asked; are you cold? 2-she asked: do you want a drink ? 3 they wanted to know: can you speak German ? 4 nick asked: Have you got a room? даю 25 балов

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 I asked if I was cold. 2 She asked if I wanted a drink. 3 They wanted to know if I could speak German. 4 Nick asked if I had got a room.
Гость
1-я спросил; ты холодно? 2-она спросила: ты хочешь выпить?  3 они хотели знать: вы можете говорить по-немецки?  4 Ник спросил: Есть ли у Вас комнату?